Aktualności

Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki od 2022

Myślisz o fotowoltaice? Nie czekaj, zdecyduj się jeszcze w tym roku! W Ministerstwie Klimatu powstał projekt zmiany ustawy Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jeżeli zamontujecie instalację fotowoltaiczną w 2022, Wasze rozliczenia za fotowoltaikę będą mniej korzystne.

instalacja fotowoltaiczna

Co zmieni nowa ustawa?


Jeśli wejdzie w życie, to od 1 stycznia 2022 roku właściciele paneli słonecznych nie będą mogli „przechowywać” swojego prądu, tylko go sprzedawać.


Co to oznacza?


Od 2016 roku właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą wyprodukowaną nadwyżkę prądu oddać operatorowi, a następnie odebrać 80% w dogodnym dla nich momencie (zasada tzw. net meteringu).

Właściciele instalacji zamontowanych po 1 stycznia 2022 roku stracą taką możliwość, a wyprodukowaną nadwyżkę będą mogli jedynie odsprzedać. Gdy instalacja będzie mniej wydajna, np. jesienią i zimą, właściciel nie będzie mógł odebrać oddanej wcześniej energii. Zamiast tego, będzie musiał zakupić energię za kwotę nawet dwa razy wyższą. W takim wypadku opłacalność instalacji fotowoltaicznych znacząco spadnie. Zobacz analizę portalu WysokieNapiecie.pl


Co zrobić, żeby tego uniknąć?


Wystarczy założyć instalację do końca 2021 roku. Takie instalacje dalej będą działać na obecnych przepisach przez kolejne 15 lat.


Sprawdź naszą ofertę instalacji fotowoltaicznych

Inne artykuły