Aktualności

Smog i kopciuchy w kampaniach społecznych: siedem najciekawszych kampanii

Badania pokazują, że smog każdego roku zabija w Polsce 45 tys. osób. W związku z tym większość województw przyjęła uchwały antysmogowe, które nakazują mieszkańcom wymianę najstarszych kopciuchów. Nic dziwnego, że w temacie smogu i ogrzewania kopciuchami powstały różne akcje i kampanie społeczne. Prezentujemy te według nas najciekawsze.

Świąteczna opowieść Greenpeace o smogu


Dziś jesteśmy zmuszeni nosić maski ze względu na zagrożenie pandemiczne, ale jeszcze niedawno widok przechodnia w masce przypominał o innym problemie – zagrożeniu smogiem. Ten motyw w swojej kampanii wykorzystał Greenpeace. Mała dziewczynka przygotowuje prezenty świąteczne dla całej rodziny, w tym dla swojego ulubionego misia, który otrzyma właśnie maskę.


Kampania zwraca uwagę, że ani szalik ani maska nie chronią w 100% przed smogiem – jedynym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza.

Pierwsza doba bez smogu

Skoro smog jest tak powszechny, to wydaje się, że uniknąć go możemy tylko… nie oddychając. Organizatorzy kampanii zachęcali internautów do nagrywania i umieszczania w mediach społecznościowych filmów, na których wstrzymują oddech. Celem było zaangażowanie jak największej liczby osób i wspólne zebranie dwudziestu czterech godzin. W akcji wzięli udział m.in. Magda Gessler, Krzysztof Ibisz i Robert Korzeniowski.


„Palisz śmieci? Możesz fest wkurzyć sąsiada”


Jedną z głównych przyczyn smogu jest ogrzewanie domów starymi kopciuchami, które pozwalają na to, żeby spalać cokolwiek, nawet śmieci. W ramach projektu „Gmina z dobrą energią” prowadzonego przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego powstał spot z udziałem Franciszka Pieczki.


Organizatorzy przygotowali również specjalne zawieszki „Nie truj sąsiada”. Projekt do samodzielnego wydruku można znaleźć tutaj

Rapują o smogu

“Kto do pieca śmiecie wrzuca, dziury nam wywierca w płucach” – słyszymy w spocie, który jest wspólną inicjatywą T-raperów znad Wisły oraz OLX.


„Poślij smoga do pieca”


Fundacja Polska Ziemia zorganizowała kampanię z udziałem nosaczy: Tate Janusza, Pjotera i Halyny. Popularni bohaterowie memów w serii spotów zwracają uwagę m.in. na problem palenia w starych kopciuchach.


Karny Kopciuch


Było o zawieszkach, a teraz naklejki. „Karny kopciuch za trucie sąsiadów” to hasło kampanii, która edukowała, a także zachęcała do tego, żeby zgłaszać osoby, które w swoich kotłach palą śmieci.


Smogowa studniówka w Katowicach


W województwie śląskim najstarsze kopciuchy trzeba wymienić do końca 2021 roku. We wrześniu aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego przypomnieli o terminie, wyświetlając informację na katowickim Spodku.

Inne artykuły