Aktualności

Zastanawiasz się nad fotowoltaiką? Czas ucieka!

Myślisz o założeniu w domu instalacji fotowoltaicznej? Nie zwlekaj z decyzją! Dlaczego? Prawdopodobnie od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady rozliczania prosumentów, przez co inwestycja stanie się mniej korzystna. Co ważne, wciąż jest szansa, żeby “załapać” się na dotychczasowe zasady.

Sejm przyjął projekt nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przed nami jeszcze obrady w Senacie oraz decyzja Prezydenta, jednak wydaje się mało prawdopodobne, żeby zmieniły się główne założenia projektu. Zapisy w projekcie ustawy mają ogromne znaczenie dla osób, które chciałyby zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną.

Co się zmieni?

Dzisiejsi właściciele instalacji fotowoltaicznych nadmiar energii, której nie zużywają, przekazują do sieci energetycznej, by później bezpłatnie odebrać od 70% do 80% oddanej wcześniej nadwyżki (tzw. zasada net-meteringu; zobacz więcej, jak działa instalacja fotowoltaiczna). Według nowych zasad (tzw. net–billingu), nowi prosumenci nadmiar energii sprzedawaliby do sieci po cenach hurtowych, zaś brakującą energię kupowali już po cenach detalicznych – zwykle ok. dwukrotnie wyższych. Innymi słowy – przydomowa instalacja fotowoltaicna będzie cały czas opłacalna, jednak już nie tak jak dzisiaj.

Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Zamontować u siebie instalację fotowoltaiczną i przyłączyć ją do sieci do końca marca 2022. Projekt ustawy zakłada, że dotychczasowi właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także nowi prosumenci, którzy “zdążą” przed zmianami, przez 15 lat będą rozliczać się na starych zasadach (net-metering).

Co prawda do końca marca 2022 zostały jeszcze ponad cztery miesiące, ale decyzji nie warto odkładać. Wiele osób chce zdążyć przed zmianami – przez to czas oczekiwania na realizację jest dłuższy. Jesteś zainteresowany/a? Zapraszamy do kontaktu!

Inne artykuły